Перегляд
0
Сума: 0 грн

Чим відрізняються фосфати від фосфонатів: у чому їхня небезпека

Вибір побутової хімії, зокрема пральних порошків, який нам пропонують різні виробники, просто величезний: для чорного, білого, кольорового одягу, делікатного очищення текстилю, прання дитячої білизни і т.п. В залежності від призначення засобу він може мати різні домішки у своєму складі, у тому числі – фосфати й фосфонати. Що це таке, навіщо вони потрібні, чи можна обійтись без них і яка між ними різниця, ми зараз і будемо розбиратись.

Що таке фосфати та фосфонати

До поняття фосфатів відносяться неорганічні сполуки деяких металів та фосфорної кислоти. Їх широко використовують у:

  • сільському господарстві;
  • харчовій промисловості; 
  • косметології;
  • медицині;
  • при виробництві побутової хімії. 

Судячи з досліджень, приблизно 85% пральних та інших мийних засобів містять фосфати. Потрібні вони там заради того, щоб пом’якшити воду для ефективного прання. Тобто самі по собі ці сполуки не виконують функцій очищення, а лише допомагають працювати поверхнево-активним речовинам.

Фосфонати є органічними сполуками солі та ефіру. Вони виконують ті самі функції, що і фосфати, але роблять це дещо ефективніше. Та й тут не все так просто, і це питання слід розглянути дещо глибше.

У чому відмінність фосфатів від фосфонатів

Не дивлячись на те, що фосфати і фосфонати виконують одні й ті самі функції та мають схожий склад – це далеко не одне й те саме. Можна порівняти їх з крейдою та глюкозою: і той і той елемент — це сполучення карбону, але крейда – неорганічна сполука, а глюкоза – органічна, від того і їх кінцева структура неоднакова. 

Фосфонати можуть бути абсолютно різними, зустрічаються у природі у найнеочікуваніших сполуках та мають найнезвичайніші властивості. До порошків та гелів для прання їх додають, щоб покращити ефективність ПАВів, знизити шкоду, яка завдається пральній машинці та зменшити утворення накипу в трубах. 

Кількість фосфонатів у порошку значно менша, тому що вони більш ефективні, ніж фосфати. Але чи все так просто? Річ у тому, що через свою органічну природу, те, як проявлять себе в різних умовах фосфонати – невідомо. Вони можуть змінювати структуру на небезпечну для людини в залежності від води, температури, присутності інших домішок у пральному засобі та ін. Тож до терміну придатності таких товарів і їх спроможності пом’якшувати воду слід ставитись зі всією уважністю і вірити у їх максимальну ефективність можна досить умовно.

Чим шкідливі фосфати у пральних порошках

Шкідливі властивості фосфатів – це дуже цікаве питання. Багато людей кажуть про те, що надлишок цих елементів може негативно позначитися на організмі людини. На це ми можемо відповісти, що надлишок чого завгодно не є корисним для нашого здоров'я. 

Правда ж полягає в тому, що фосфати — це необхідний організму компонент клітин. Вони входять до складу ферментів, макроергічних сполук та нуклеїнових кислот, наявність яких є важливою умовою ефективного кліткового обміну. 

Якщо брати до уваги продукти харчування, косметику та безпосередньо пральні порошки, то кількість фосфатів у них суворо регламентована. До того ж їх потрапляння через побутову хімію всередину організму доволі складне само по собі. Так, це в теорії можливо, якщо дуже багато фосфатних сполучень буде залишатись на одежі після прання, але тоді вам слід робити вибір, що краще: залишок агресивних поверхнево-активних речовин, які містяться у мийних засобах, що не виполоскалися з тканини через занадто жорстку воду, або ж трошки солей фосфатів. Вибір, як нам здається, очевидний. Зрештою, навіть ваше туалетне мило, яким ви користуєтесь щодня, має фосфати. 

Але є тут один ключовий момент. Річ у тому, що через постійне використання усіма домогосподарствами пральних порошків з фосфатами та фосфонатами, їх загальний рівень у системі центрального водопостачання зростає. Також цьому сприяють і комунальні служби, які додають ці компоненти до СЦВ для запобігання утворенню накипу. Проблема ж полягає в тому, що далеко не всі солі та сполуки фосфатів розпадаються. Деякі з них не тільки потрапляють до нашого організму з водопровідною водою, легко проходячи побутові фільтри, але й впливають на розмноження у трубах бактерій та органічних наростів, адже створюють живильне середовище. Особливо на це впливають великі заводи та виробництва, які скидають у систему центрального водопостачання тонни фосфатної води.

Ознаки та наслідки отруєння фосфатами та фосфонатами наступні:

  • судоми;
  • рясна сльозотеча;
  • нудота;
  • підвищена пітливість;
  • слабкість;
  • тремор;
  • підвищена збудженість;
  • посмикування м'язів;
  • головний біль;
  • підвищене слиновиділення;
  • діарея.

Як ви бачите, ознаки того, що в ваш організм потрапило забагато фосфатних сполук, не надто відрізняється від будь-якого іншого отруєння. Наше тіло доволі ефективно розщеплює і виводить із себе зайвий фосфор, тож для утворення його надлишку потрібно спожити багато цих сполук за невеликий проміжок часу. Дослідження показують, що 90% людей добре переносять ситуації, пов'язані з надлишком фосфатів. Але решта, 10% — це дуже багато. До цієї частини належать люди, які мають проблеми з цукром, нирками, печінкою, маленькі діти тощо.

Як ви можете зрозуміти, мийні засоби з фосфатами самі по собі не є чимось небезпечним, а ось їх системне застосування призводить до негативних наслідків. Саме тому більшість європейських країн забороняють продаж та використання цих товарів на законодавчому рівні. Фосфатні та фосфонатні сполучення — дуже хитра річ, і ніколи не знаєш, як вони проявлять себе. Така собі бомба сповільненої дії.

То чому ці речовини додають до пральних засобів та продуктів харчування? Все просто — ціна. Дешево та ефективно. Але завжди треба замислюватись, до чого призводить надмірна та сліпа економія.

Чи бувають екологічні пральні порошки без фосфатів

Якщо ви хочете перейти на безфосфатні пральні порошки, то ви робите правильний вибір. Тим паче, що виробники пропонують безліч варіантів та різновидів цих товарів. Серед переваг таких засобів можна виділити:

  • економічність (кілограма порошку вистачить приблизно на 100 кг одягу);
  • надійний захист нагрівальних елементів;
  • відсутність сильного хімічного запаху чистих речей;
  • можливість безпечно прати дитячій одяг;
  • невичерпний термін придатності, на відміну від фосфатного та фосфонатного засобу;
  • можливість прати як руками, так і у машинці;
  • однаково добре працює у гарячій та холодній воді;
  • виполіскується за два-три рази;
  • не викликає алергії;
  • безпечний для екології та центрального водопроводу. 

Так, він має дещо вищу ціну, але воно того варте. Так ви не тільки убезпечите себе від фосфатів, але й збільшите свій вплив на захист екології навколишнього середовища. До того ж прати білизну відтепер буде ще приємніше: вам не потрібні рукавички, замочувати речі можна на довгий час, спокійно відпирати дитячі пелюшки та інший одяг. А ще безфосфатний порошок добре пере у холодній воді, тоді як для фосфатного обов'язковою є температура води не нижче 55 градусів. 

Фосфатні мийні засоби — це минуле століття. Переходьте на безфосфатні пральні порошки та гелі, і будьте впевнені у здоров'ї своєї родини.

Нові акції та знижки, про які ви дізнаєтеся першими! Підпишіться на розсилку прямо зараз
×