Корисні поради для мам та тат: як правильно доглядати за малюком
Настав цей час, коли ви стали батьками! Вітаємо з цією чудовою подією. Нове життя в сім’ї – це найбільше диво, яке може статися у кожної людини. Однак, з'явлення новонародженої дитини вимагає багато зусиль і догляду від батьків. У цій статті ми дамо корисні поради та лайфхаки для мам і тат про те, як правильно піклуватись над малюком.
Підготуйте аптечку для дитини
Перед тим, як привітати малюка вдома, вже перед пологами підготуйте аптечку з основними медичними засобами для догляду за малим. Вона повинна містити:
- різні розчини для очищення і лікування шкіри;
- дитячий крем та інші дитячі косметичні засоби;
- антибактеріальні засоби для купання без шкідливих хімічних домішок;
- засоби для лікування кольок і висипань;
- рукавички;
- антибактеріальні пов'язки та інші допоміжні аксесуари.
Звичайно, всі ці речі повинні бути гіпоалергенними та максимально безпечними для дитини. Переконайтеся, що аптечка знаходиться в доступному місці й у вас завжди є все необхідне для догляду за малюком.
Майте свою власну аптечку під рукою
Крім аптечки для дитини, мама і тато повинні мати аптечку для себе. Це можуть бути засоби для догляду за шкірою, ліки проти болю, антисептичні препарати для шкіри, вітаміни та інші корисні речі. Не забудьте про те, що поява малюка – це відповідальність. Вам потрібно бути у гарній формі, щоб доглядати за малим якнайкраще. До того ж ви повинні дуже уважно слідкувати за своєю гігієною і торкатись дитини лише чистими руками. Також вам слід дуже уважно слідкувати за своїм здоров’ям, щоб не передати малому збудники небезпечних вірусів. Хоч дитина після пологів і має сильний імунітет, це зовсім не означає, що вона невразлива до всіх захворювань.
Опануйте методи допомоги немовляті в разі кольок
Коліки – це неприємна річ, з якою доводиться стикатися багатьом молодим батькам. Вони приносять неприємності не лише дитині, але й її опікунам, які будуть нервувати через дискомфорт малечі та гірше спати, поки дитинка буде від них потерпати. Існує доволі багато різних препаратів від кольок, але все ж залиште їх на крайній випадок. Щоб допомогти вашому малюку без будь-яких препаратів, навчіться методам розслаблення, масажу та іншим прийомам зменшення болю. Також цьому може допомогти тепла купіль, використання колясок з піднімними ліжечками, зміна позиції під час годування (наприклад, годування в положенні на боці). Зазвичай, коліки зникають самі по собі, але певні методи можуть допомогти зняти біль, дискомфорт та заспокоїти дитину, хоча б до того, щоб вона заснула. Будьте певні, що з часом ви знайдете спосіб, який стане найбільш ефективним саме для вашого малюка.
Ефективно організуйте сон для новонародженого
Сон є надважливим елементом здорового розвитку малюка. Спробуйте створити розклад сну для вашої дитини та дотримуйтесь його. Помістіть ліжечко в тихому і затемненому місці, щоб створити сприятливе середовище для відпочинку. Також спостерігайте, які сигнали малюка свідчать про те, що він готовий до сну (наприклад, тривожність, позіхання, тертя очей) і ловіть цей момент. Колискові, брязкальця та м’які іграшки стануть вам у цьому добрими помічниками. Також радимо допомогти малечі знайти улюблену ковдру, яку вона буде обожнювати та засинати з нею ще швидше.
Намагайтеся не нехтувати здоровим сном і ви. Якщо часто спите біля колиски або із маленьким на руках, то придбайте зручне крісло-качалку. Так ви зможете добре відпочити разом із малюком ще до того, як дійдете до свого ліжка.
Вивчіть, як правильно гуляти з немовлям
Прогулянки на свіжому повітрі можуть бути корисними для малюка, але важливо знати, коли це потрібно робити і як. Переконайтеся, що маєте необхідні приладдя для прогулянки (наприклад, коляску або носійку) і що вони знаходяться у гарному технічному стані. Будь-яка насправність може призвести до того, що дитині буде некомфортно їхати у колясці. Річ про ситуації, коли одне з коліс поскрипує, його «веде», або ж колісні стійкі створюють вібрацію через поганий технічний стан.
Очевидно, що малюк повинен бути одягнений відповідно до погодних умов. Однак все одно багато мам та тат одягають дитину не по погоді, а саме – занадто тепло. Дитині в такому випадку буде вкрай некомфортно, вона почне вередувати і все це призведе до попрілостей, в чому немає нічого гарного.
Також при виборі місця для прогулянки уникайте швидких доріг та місць з великою кількістю автомобілів в цілому. Не забудьте забезпечити дитині достатній захист від сонця, вітру та пилу.
Дізнайтеся, як лікувати попрілості в дитини
Попрілості – це те, що чекає кожного малюка. Це потрібно знати і не дорікати себе, коли все відбудеться. Якби батьки уважно не доглядали малечу, рано чи пізно попрілості з’являться і до них потрібно бути готовими. Щоб вони не виникали, регулярно міняйте дитині підгузки та пелюшки, слідкуйте, щоб їй не було спекотно, використовуйте присипку та нежирний дитячий крем.
Зазвичай, якщо попрілості з’являються, то вони проходять впродовж пари днів при звичайному догляді за малим. Та якщо ці невеличкі червонуваті плямки не покидають малечу, то слід звернути на це трохи більше уваги. Порядок дій у разі, якщо попрілості довго не сходять, наступний:
1. Ніжно, але ретельно помийте дитину теплою водою або з використанням мила, яке не містить ароматизаторів. Це потрібно, щоб змити усі бактерії зі шкіри.
2. У ванну можна додати олійку ромашки або календули, які допоможуть заспокоїти шкіру. Якщо у вас вдома є сушені трави, просто замочіть їх на кілька хвилин, щоб вони настоялися, а потім долийте у ванну. Всі ці засоби мають дуже потужну антисептичну дію.
3. Обережно, але ретельно витирайте малечу після купання. Краще за все обережними дотиками збирати вологу м'яким та густим рушником.
4. Після купання дайте шкірі дитини трохи більше часу на те, щоб подихати та як слід просохнути.
5. Використовуйте спеціалізовані засоби по догляду за шкірою дитини.
Достатньо робити цю процедуру двічі на день і попрілості зникнуть. Якщо ж цього не відбулось, то слід якнайшвидше звернутися до педіатра або дерматолога.
Опануйте техніку стрижки нігтів малюка
Дуже важко стригти нігті на комусь, окрім себе. Якщо ви не майстер манікюру, звичайно. Форма та структура нігтьової пластини різна у всіх людей змалку, тож іноді складно зрозуміти, яка сама звична довжина нігтя притаманна дитинці. Тож робіть дитячій манікюр обережно, в перший час можна використовувати пилку для нігтів.
Зрештою, не ігноруйте цю процедуру, адже довгі нігті можуть заподіяти шкоду шкірі малюка. Найкраще стрижіть нігті, коли дитина спить. Тоді вона не буде крутитись, вередувати та робити різких рухів. Багато батьків бояться розбудити дитинку під час сну, але це вже момент наявності та розвитку навичок. Використовуйте спеціальні ножиці для стрижки нігтів дитини, будьте дуже обережні і все у вас буде виходити якнайкраще.
Дотримуйтесь розкладу, але не ставте себе в крайнощі
Дуже важливо встановити режим дня для малюка і дотримуватись його, але не варто перенапружуватись і відмовляти собі у необхідних перервах. Не забувайте, що здоровий та висипаний батько або мати зможуть краще доглядати дитину. Для цього залучайте допомогу рідних або друзів, якщо відчуваєте потребу – нічого соромного тут немає.
Вивчіть правильний спосіб купання новонародженого
Навчитись правильно купати дитину дуже важливо, зважаючи не лише на необхідність гігієнічних процедур як таких, але й на те, що багато дітей просто не дуже люблять купання саме по собі. Тож дуже важливо зробити все, щоб малеча вважала водні процедури веселою забавою, а не щоденним нудним заходом.
1. Температура води та кімнати.
Важливо обрати оптимальну температуру води та кімнати, щоб дитині, було максимально комфортно купатись. Такою температурою вважається 21-24°C для кімнати та 37-37,5°C для води. Але всі ми різні, тож для деяких діток вода має бути трохи тепліша або навпаки – прохолодніша.
2. Лагідне мило та шампунь.
Використовуйте лише лагідні дитячі засоби, які не подразнюють очі при потраплянні до них. Також дуже важливо, щоб шампуні та мило мали приємний запах, бо діти дійсно звертають на це велику увагу. Чи користуватись господарчим милом? Зазвичай діткам не дуже подобається його запах. До того ж воно може сушити шкіру малюка.
3. Перетворіть водні процедури на веселу гру.
Вивчіть цікаві пісеньки та веселі ігри, візьміть із собою іграшки, зрештою, перетворіть буденність на свято. Багато дітей не полюбляють купатися саме через те, що це нудно, адже доводиться по їх мірках цілу вічність сидіти нерухомо у ванній нічим не займаючись.
Знайдіть спосіб організувати своє життя, будучи молодими батьками
Бути батьками – це означає не лише виховувати та доглядати дитину. Також слід не забувати про себе, свою половинку та роль вашої сім'ї у світі. Щоб не втрачати зв'язок з друзями та не відчувати відчуження від суспільства, спробуйте знайти можливість для відпочинку. Залучайте близьких до догляду за малюком, щоб мати більше часу для відпочинку та відновлення сил. До того ж бути батьками не означає повністю відмовлятись від своїх інтересів та занять. Шукайте спосіб включити малюка до своїх хоббі, коли це стане можливим.
Але пам'ятайте, що виховання дитини – це не перелік порад та лайфхаків. Передбачити все, що буде відбуватись у вашому житті, коли з'явиться малюк – неможливо. Ви або дитинка можете захворіти, у вас будуть траплятися зміни планів на роботі та побутові негаразди вдома. Головне – не давати всьому цьому вибити вас із колії, знаходити баланс між забезпеченням режиму дня та гнучкістю, щоб бути готовим до непередбачуваних ситуацій та не допустити перенапруження. Також не забувайте про своє фізичне та емоційне здоров'я, дбайте про себе і відпочивайте, коли це необхідно. І, звичайно, будьте уважні саме до того, що подобається та не подобається дитині, тому що вона – особистість, а всі поради то не більше, ніж набір умовностей.