Шампунь від лупи: робимо правильний вибір
З проблемою появи лупи, яку ще називають сухою себореєю, стикається дуже багато людей. Якщо вірити статистиці, з цим захворюванням хоча б раз у житті стикається 30% людей у світі. Лупа не тільки робить волосся непривабливим, але й завдає шкоди волосяному покриву та шкірі голови. Характеризується суха себорея появою сірувато-білих лусочок, що мають пухку консистенцію. З'явитися лупа може у представників обох статей у будь-якому віці.
По суті, себорея являє собою мертві частинки шкіри, що відшарувалися. З'явитися вони можуть із різних причин. Якщо своєчасно зайнятися рятуванням голови від лупи й робити це грамотно, подолання проблеми займе не так багато часу. Головними помічниками в цій справі є спеціальні шампуні з лікувальним ефектом. Але ефективно виконати поставлене їм завдання ці гігієнічні мийні засоби зможуть лише у разі їх правильного вибору.
Причини появи себореї
Відшарування відмерлих частинок шкіри голови у вигляді лусочок на думку фахівців є природним процесом. Але якщо він відбувається швидше за норму, це є проявом себорейного дерматиту в легкій формі. Виникає таке явище з низки причин, включаючи:
- неправильний догляд за волосяним покривом;
- використання лужних засобів для миття голови;
- знижене або підвищене пото- та саловиділення шкіри голови;
- порушення в організмі обмінних процесів;
- ураження бактеріальними чи грибковими інфекціями.
Також поява лупи може бути наслідком недостатнього або поганого харчування, нестачі вітамінів А та/або В, частих стресів. До додаткових факторів, що провокують появу сухої себореї, належать:
- використання не відповідного типу волосся шампунів, масок, кондиціонерів та інших засобів догляду за волоссям;
- часте використання гелів, спреїв, фарб, лаків;
- сушіння волосся феном;
- надто рідке або занадто часте миття голови.
Також не слід ходити без головного убору в холодну пору року, оскільки низька температура повітря може стати причиною появи сухої себореї. Деякі люди мають генетичну схильність до цього захворювання. Тому до стану шкірного та волосяного покриву голови особливо уважно слід ставитися людям, у сім'ї яких рано облисіли старші чоловіки або якщо хоча б одному з батьків доводилося лікуватися від себореї.
У разі порушення секреції себуму та наявності одного або кількох перерахованих вище факторів, що виступають у цьому випадку як тригер, нешкідливий у звичайних умовах Malassezia Furfur (дріжджовий грибок, який раніше звався Pityrosporum) приходить в активний стан. На тлі порушення процесу себорегуляції, зниження імунітету і впливу агресивних факторів ззовні те саме відбувається з бактеріями Staphylococcus і Propionibacterium, що є на шкірі.
Результатом активності грибка та бактерій є порушення роботи сальних залоз шкірного покриву голови, зміна складу шкірного сала. Процес утворення сала може сповільнюватись або прискоритися. У першому випадку на шкірі можлива поява чорних вугрів, пасма волосся стають жирними. У другому — волосся набуває нездорового вигляду, стає тонким, сухим і ламким. Його кінчики січуться. У великій кількості утворюються сухі невеликі лусочки.
Також спостерігається порушення звичайного циклу відлущування відмерлих клітин епідермісу, що проявляється в багаторазовому збільшенні лусочок шкірного покриву, що відшаровуються. Якщо нічого не робити в плані лікування, їх кількість досягає такого рівня, що їх можна бачити неозброєним оком спочатку на пасмах волосся, а потім і на одязі. Все це надає неохайності зовнішньому вигляду, призводить до появи відчуття внутрішнього дискомфорту. До того ж активізація Malassezia Furfur, Staphylococcus та Propionibacterium провокує:
- роздратування шкірного покриву голови;
- появу почервоніння і сверблячки;
- розвиток запального процесу.
Ці симптоми можуть свідчити про розвиток захворювання на себорейний дерматит. У такому разі проблема стає не лише косметологічною, а й медичною. Лікування себорейного дерматиту потребує професійного втручання дерматолога. Щоб не допустити розвитку цього неприємного і досить небезпечного захворювання, слід відразу ж після появи в полі зору характерних лусочок приступити до порятунку від них. Найбільш ефективним способом розв'язання цієї проблеми є використання правильно підібраного спеціального шампуню.
Як діють шампуні від себореї
Основними компонентами шампунів, призначених для боротьби з лупою, є цинк і октопірокс, відомий також під назвою піроктон оламін. Піритіон цинку є протигрибковим агентом, що перешкоджає не лише поширенню, а й розмноженню грибка. Цей компонент лікувального шампуню є також антибактеріальним та протизапальним препаратом. Піроктон оламін, він же октопірокс, він же Octopirox:
- бореться із грибковою інфекцією;
- перешкоджає лущенню шкіри;
- уповільнює оновлення клітин.
Він може вводитися до складу шампуню у комбінації з цинком або як його замінник. Також для комплексного розв'язання проблеми боротьби з бактеріями та грибками у формулі мийних засобів можуть бути:
- Дисульфід селену. Ефективно виявляє себе у боротьбі з грибками Malassezia. Бувши кератолітичним та цитостатичним елементом, цей інгредієнт у шампуні нормалізує процес відтворення клітин у плані швидкості, перешкоджає появі лупи.
- Дьоготь березовий чи сосновий. Ця речовина використовувалася для боротьби з лупою століттями. Народні рецепти з дьогтем передавалися з покоління до покоління. Цій речовині характерні бактерицидні та фунгіцидні властивості, що перетворюють дьоготь на прекрасний підсушувальний та протизапальний засіб із протисвербіжним ефектом. Завдяки своїй особливій формулі, дьоготь сприяє більш ефективному та якісному відлущуванню відмерлих клітин шкірного покриву.
- Ним. Назва цієї рослини згадувалася ще в давньоіндійській системі медицини. І сьогодні в Індії ним вважають божественним деревом, називаючи його «сільською аптекою» та «панацеєю від усіх хвороб». Його введення до складу засобів, що використовуються для догляду за волоссям, наділяє ці засоби себорегулюючими, протизапальними, антисептичними властивостями. Також ним сприяє зволоженню шкіри голови.
Крім згаданих вище компонентів, до складу шампуню від лупи можуть також вводитися іхтіол і біфоназол, циклопірокс і клімбазол, кетоконазол і низка інших елементів. Маючи протигрибкові, кераторедукуючі, протимікробні та кератолітичні властивості, вони допомагають комплексно боротися з проблемою. Загальна концентрація діючих речовин становить у лікувальному шампуні приблизно 1%. Формула мийного гігієнічного засобу проти лупи може бути доповнена живильними, заспокійливими та зволожувальними шкіру голови елементами:
- оліями;
- гліцерином;
- екстрактом алое;
- ментолом та м'ятою.
Зазвичай застосовують спеціальні шампуні не на постійній основі, а лікувальними курсами. Їхня тривалість розробляється виробниками мийних засобів за участю профільних фахівців. Існують також шампуні, призначені для профілактики виникнення лупи. Їх можна використовувати постійно, оскільки концентрація діючих речовин у таких препаратах є набагато нижчою, ніж у лікувальних шампунях. І все ж багато фахівців не рекомендують ними захоплюватися, щоб уникнути зворотного ефекту.
Від чого залежить вибір шампуню
Вибираючи шампунь проти лупи, слід враховувати низку факторів, рекомендацій та порад. Не слід забувати й про те, що є лікувальні та профілактичні засоби. Останні призначені для боротьби з уже наявною проблемою, тоді як перші покликані запобігати її виникненню. Купуючи шампунь, підбирайте засоби, які не тільки ефективно борються з лупою, але, завдяки своєму складу, ще й доглядають за волоссям, сприяють заспокоєнню та зволоженню шкіри голови. З урахуванням перерахованих рекомендацій передусім слід брати до уваги:
- стать та вік користувача;
- тип волосся;
- стадію захворювання.
Дитячі шампуні за низкою параметрів відрізняються від дорослих, а чоловічі від жіночих. Проте слід зазначити, що поділ лікувальних шампунів за гендерною ознакою є суто умовним, оскільки терапія спрямована на усунення першопричини. А вона у чоловіків та жінок особливо не відрізняється. Для вибору правильного для себе шампуню набагато важливіше визначитися з типом свого волосся, який може відноситися до одного з трьох основних видів — жирного, сухого або нормального.
Власникам жирного волосся слід відмовитися від пом'якшувальних та поживних мийних засобів, створених на основі олій. Це стосується і компонентів, що підсушують, типу парабенів і сульфатів, оскільки вони можуть сприяти посиленню вироблення себуму. Прискореному поділу клітин епідермісу перешкоджають себорегулюючі маски.
У власників сухого волосся найчастіше суха і шкіра голови. Супутніми при себореї є відчуття стягнутості та свербіння. Тут перевагу слід віддавати засобам з антибактеріальними, відлущувальними та зволожувальними компонентами. Треба шукати мийні засоби, що містять вітаміни групи A, В та Е, саліцилову кислоту, цераміди та дисульфід селену.
Якщо волосся належить до нормального типу, немає об'єктивних причин появи лупи. Її виникнення може мати стихійний характер, бути суб'єктивною реакцією на зниження імунітету внаслідок тривалих стресів або використання засобів для миття голови поганої якості. Для усунення сухої себореї слід придбати шампунь з екстрактами цілющих рослин, саліциловою кислотою та антибактеріальними компонентами.
Але якщо ви хочете підібрати гарантовано ефективний шампунь саме для себе, а не купити його, користуючись загальними порадами та рекомендаціями, зверніться до трихолога. На основі анамнезу та результатів аналізів фахівець зможе порекомендувати вам шампунь, який допоможе вам без проблем позбутися лупи. Але перед використанням підібраного самостійно або рекомендованого лікарем засобу для миття голови не забудьте зробити тест на можливість алергічної реакції, нанісши невелику кількість шампуню на зап'ясток з внутрішньої сторони.
Підібрати відповідний шампунь, інші засоби гігієни, аксесуари для волосся можна в каталозі інтернет-магазину ХімОпт. Ми здійснюємо за доступною ціною гуртовий і роздрібний продаж з доставкою продукції тільки виробників, що користуються довірою клієнтів.