Перегляд
0
Сума: 0 грн

Зубні пасти з фтором чи без: що вибрати?

Необхідність чистити зуби у більшості сучасних людей практично така ж, як їсти, якщо зголоднів, або пити, коли відчуваєш спрагу. Потреба гігієни ротової порожнини відчувається на генетичному рівні. Адже зуби чистили ще давні греки, єгиптяни, римляни. Для цього використовували:

  • золу;
  • подрібнену шкаралупу яєць;
  • стерте до стану порошку каміння і навіть товчене скло.

Функцію зубних щіток виконували гілочки рослин з розщепленими кінцями. Прообразом сучасної зубної щітки є бамбукова паличка із прикріпленою до неї свинячою твердою щетиною. Такий пристрій був винайдений китайцями в XV столітті.

Зубні порошки, аналогічні сучасним, у Європі з’явились лише наприкінці XVIII століття. Щоправда, через вміст певних абразивних матеріалів такі засоби хоч і добре видаляли зубний наліт, але завдавали неабиякої шкоди емалі. І лише більш ніж через пів століття, в середині XIX століття, як основу порошку почали використовувати щадну, порівняно м'яку абразивну речовину — крейду. І хоча перша зубна паста в тюбиках з'явилася в 1892 році (її винайшов американський стоматолог Вашингтон Шеффілд), у нашій країні вона вперше була випущена лише у 1950 році.

Прообразом сучасних ополіскувачів для ротової порожнини були спеціальні зубні еліксири, що виготовлялися за спеціальними рецептами в середні віки ченцями та лікарями. Сьогодні навіть дитина знає, що чистити зуби треба для того, щоб вони не були жовтими, а дихання було свіжим. Але це не єдина причина. Правильна гігієна порожнини рота — це також:

  • профілактика карієсу (усуваються частинки їжі, що застрягли в міжзубних щілинах, і мікроби, що поступово руйнують емаль);
  • масаж та оздоровлення ясен, від стану яких залежить стійкість зубів;
  • ремінералізація емалі (зміцнювальні зубні пасти, які мають ефект мінералізації, роблять зуби більш стійкими до впливу кислот завдяки зміцненню емалі).

Крім того, чистити зуби необхідно й у профілактичних цілях. Адже погана гігієна сприяє появі лор-захворювань типу тонзилітів, які провокуються мікроорганізмами, що живуть у ротовій порожнині. Щоб зубна паста виконувала свої функції максимально ефективно, вчені постійно працюють над удосконаленням її складу. Так, 1956 року в склад зубної пасти почали включати додатковий елемент — фтор.

З того часу минуло майже 70 років, але споживачі продовжують вважати, що цей елемент є обов'язковим у складі пасти, оскільки, на їх думку, є одним з головних борців з карієсом. Ця віра дещо похитнулася з появою на ринку зубних паст, які не містять фторидів. З'явилася «каста» споживачів, які борються за пасту без цього компонента. Спробуємо розібратися, правими є прихильники чи противники фторованих паст.

Потреба організму у фторі

За своєю хімічною будовою флюор (фтор) аналогічний йоду, необхідному організму людини. До складу зубної емалі він входить у поєднанні з кальцієм. Науковці вважають, що основна частина цього важливого для здоров’я зубів елементу потрапляє туди під час їх формування. Коли цей процес закінчується, зв'язка іонів фтору припиняється. В організм він потрапляє з їжею та водою. Якщо добове надходження іонів фтору вище 0,1 мг на кілограм ваги людини, цей елемент стає шкідливим для здоров’я. При тривалому його перевищенні в організмі можливе виникнення флюорозу кісток та зубів, що належить до категорії хронічних захворювань.

Фтор — сильна отрута для живих істот?

Фториди, розчинені у воді, використовують як сильну отруту для боротьби з гризунами, комахами, грибками. Токсичною для дорослої людини дозою є 20 мг такої рідини. А попадання в організм 5 г фториду може мати летальний результат. Підвищена концентрація фтору:

  • провокує порушення у кровопостачанні;
  • надає отруйний вплив на нейроендокринну систему;
  • уповільнює процес зростання кісток.

Нестача йоду в організмі викликає активне всмоктування в нього фтору. Це є причиною збільшення щитоподібної залози. Флюороз, що розвинувся, негативно впливає не тільки на кістки й зуби, а й на серцево-судинну систему, нирки й печінку. Проникаючи в організм через легені у вигляді газоподібних сполук, фторид викликає хронічні захворювання дихальних органів.

Рівень фтору в навколишньому середовищі

У воді підвищений вміст цього компонента спостерігається у Донецькій, Дніпропетровській, Кіровоградській та Полтавській областях. Оптимальний рівень фтору містять води Харківського, Луганського, Чернігівського, Сумського, Черкаського регіонів. У воді областей, що не увійшли до цих списків, спостерігається дефіцит елементу. Небезпека надлишку фтору, що потрапляє в організм через повітря, загрожує жителям регіонів, де знаходяться:

  • заводи з виробництва алюмінію та суперфосфатів;
  • місця спалювання торфу та вугілля.

Крім повітря та води, джерелом флюору в людському організмі є морепродукти, м'ясо, риба, фрукти, дешеві сорти китайського пакетованого чаю та деякі інші види харчових продуктів.

Зубна паста з фтором чи без?

Щоб фториди в зубній пасті або їх відсутність не стали проблемою для здоров’я, краще порадитися зі стоматологом, який засіб для догляду за порожниною рота підійде саме вам з урахуванням регіону проживання, харчових звичок. Хоча, задля справедливості, слід зазначити, що фтор як активний елемент у профілактичних дозах присутній у більшості зубних паст, пропонованих ринком.

Великий вибір якісних зубних паст різних видів від відомих виробників представлений в інтернет-магазині ХімОпт, що здійснює гуртовий та роздрібний продаж.

Нові акції та знижки, про які ви дізнаєтеся першими! Підпишіться на розсилку прямо зараз
×